Alfred Kordelinin säätiöön haettiin loka-marraskuussa viestintäasiantuntijaa vakituiseen työsuhteeseen. Tehtävään valittiin FM Anna Chydenius, joka on aloittanut työskentelyn säätiössä tammikuussa.
Chydenius on työskennellyt aiemmin viestintäpäällikkönä Suomen Kirjailijaliitossa ja Suomalaisessa Tiedeakatemiassa, jotka molemmat ovat Kordelinin taustayhteisöjä. Chydeniuksella on vahvaa kokemusta organisaatioviestinnästä ja viestinnän kehittämisestä sekä laaja suomalaisen taide- ja tiedekentän tuntemus. Lisäksi hänellä on monipuolista kokemusta erilaisista julkaisuista ja tapahtumatuotannosta.
Kordelinin säätiössä Annan vastuulle kuuluvat säätiön ulkoinen viestintä, mediasuhteet, sisäinen viestintä luottamushenkilöille ja yhteistyökumppaneille sekä viestinnän kehittäminen.
”Alfred Kordelinin säätiö uudistaa strategiansa kuluvan vuoden aikana, ja viestinnällä tulee olemaan säätiön toiminnassa aiempaa merkittävämpi rooli”, toimitusjohtaja Erik Båsk kertoo. ”Olemme erittäin iloisia, että saamme Annan osaksi asiantuntevaa yhteisöämme. Annalta löytyy runsaasti kokemusta kehittämistehtävistä, jotka tulevat olemaan keskeisiä Kordelinissa tulevina vuosina.”
Alfred Kordelinin säätiö tukee suomalaista tiedettä, taidetta ja sivistystä vuosittain yli kuudella miljoonalla eurolla. Säätiö on yksi Suomen vanhimmista apurahasäätiöistä.
Lisätietoja
Erik Båsk
toimitusjohtaja
puh. 040 825 8071
erik.bask@kordelin.fi